Aktualności z Parafii oraz inne komunikaty i informacje

13.03.2021

DEKRET Penitencjarii Apostolskiej o odpuście zupełnym

dekret_prot_n_50_21_I_www

Prot. N. 50/21/I.

Dekret

Penitencjaria Apostolska, dla pomnożenia wiary wiernych i zbawienia dusz, mocą specjalnych uprawnień sobie udzielonych przez Najświętszego w Chrystusie Ojca i Pana Naszego, z Bożej Opatrzności panującego Papieża Franciszka, wysłuchawszy próśb niedawno przedstawionych przez Czcigodnego Piotra Jacka Krupę, Przełożonego Prowincjalnego Polskiej Prowincji Misjonarzy Świętej Rodziny, w setną rocznicę obecności tegoż Zgromadzenia w Polsce, z niebiańskiego skarbca Kościoła, udziela możliwość uzyskania odpustu zupełnego pod zwykłymi warunkami (sakramentalnej spowiedzi, Komunii eucharystycznej i modlitwy zgodnej z intencjami Jego Świątobliwości) od 28 lutego do 26 grudnia 2021 przez wiernych szczerze pokutujących i nadto kierujących się miłością z możliwością ofiarowania go za dusze wiernych przebywających w czyśćcu o ile, zjednoczywszy się w sercu w Roku Świętego Józefa, nawiedzą pielgrzymując którąkolwiek świątynię powierzoną Misjonarzom Świętej Rodziny w Polsce i gdzie będą pobożnie uczestniczyć w celebracjach jubileuszowych, albo odmówią koronkę do Świętej Rodziny i specjalne modlitwy wskazane w skierowanych pismach, albo przynajmniej przez odpowiedni czas oddadzą się pobożnym rozważaniom zakończonym Modlitwą Pańską, Wyznaniem Wiary i wezwaniami do Świętej Rodziny: Jezusa, Maryi, Józefa.

Osoby w podeszłym wieku, chorzy oraz wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą opuścić domu, mogą w równym stopniu uzyskać odpust zupełny, wzbudziwszy w sobie niechęć wobec jakiegokolwiek grzechu oraz intencję wypełnienia, skoro tylko będzie to możliwe, trzech zwyczajnych warunków, jeśli będą się łączyć duchowo z obchodami jubileuszowymi, poleciwszy miłosierdziu Bożemu swoje modlitwy, cierpienia lub niedogodności własnego życia.

Dlatego więc, aby dostęp do łaski Bożej, udzielanej mocą władzy kluczy Kościoła, okazał się łatwiejszy przez duszpasterską miłość, Penitencjaria usilnie prosi, aby Misjonarze Świętej Rodziny, ochoczo i wielkodusznie poświęcali się sprawowaniu sakramentu pokuty i często komunię świętą chorym udzielali.

Niniejszy dekret obowiązuje z powyższej racji. Bez względu na wszelkie przeciwne postanowienia.

Rzym, 19 lutego 2021 r.

Mauro Kard. PIACENZA